Ako sme vznikli

Základom, počiatkom a príčinou všetkého je ONA! Westernová ďalekonosná puška. Anglicky Long Range Rifle. Puška navrhnutá pre presnú streľbu na veľké vzdialenosti, vyrábaná v druhej polovici 19.storočia prevažne americkými zbrojárskymi spoločnosťami Sharps a Remington. Jednalo sa o dva konštrukčne odlišné typy - Sharps 1874, ktorá vznikla postupnou modernizáciou pôvodne perkusnej zadovky a Remigton Rolling Block.

Bola určená pre armádne i civilné použitie. Predovšetkým však bola s veľkou obľubou používaná profesionálnymi lovcami. Táto zbraň nesmela chýbať vo výbave žiadneho lovca bizónov, preto sa jej tiež hovorí Bizónia puška – Buffalo rifle. Bola súčasťou významných streleckých podujatí ako napr. Creedmoor match, v ktorom súťažili národné tímy USA a Írska.

Pre svoju obľúbenosť a v neposlednom rade aj dizajn prežil tento nádherný kus histórie až do dnešných čias. Stále existuje veľa originálnych kusov, ale viacero zbrojárskych firiem sa zaoberá aj výrobou replík.

Je stále používaná na lovecké účely, ale oveľa masívnejšie využitie si našla na športovom poli. V roku 1990 bol uvedený do kín Austrálsky western – Quigley Down Under – Quigley u protinožcov. Práve tento produkt kinematografie sa stal významným faktorom, ktorý pozitívne ovplyvnil využitie Westernovej ďalekonosnej pušky ako športovej zbrane. Nadšenci v USA, konkrétne Forsyth Rifle & Pistol Club, Forsyth, Montana Territory sa nechali inšpirovať filmom a už o rok na to, v roku 1991 sa konal prvý ročník najvýznamnejšieho svetového streleckého podujatia tohto typu – Matthew Quigley Buffalo Rifle Match.

Korene športovo streleckého klubu - Pressburg Legends siahajú do roku 2009, keď skupina nadšencov začala pod týmto názvom organizovať strelecké podujatia. Združuje ľudí ktorí milujú divoký západ a športovú streľbu. Na prvej súťaži Quigley Match Europe, ktorá sa konala v roku 2013 v Poľskom – Skarzsysko Kamienna sa zúčastnil aj tím zo Slovenska. Priniesol si domov nové skúsenosti a nápady, ktoré viedli k tomu, že v roku 2015 sa konal nultý ročník Long shot Slovakia, ktorý ponúka nevšedný strelecký zážitok.

Cieľom klubu Pressburg Legends je podpora a propagovanie Westernovej streľby na dlhé vzdialenosti. Neustálym rozširovaním členskej základne poskytnúť svojim členom, ale i všetkým ostaným záujemcom, nadšencom a milovníkom tejto krásnej športovej disciplíny relax, odpočinok a zároveň veľa adrenalínu na palebnej čiare.